O mně a systemice

O sobě mluvím nerad. Přenechává tuto disciplínu těm, kteří se v ní vidí. Ale každý má právo vědět, kdo mu své služby nabízí. Takže mi promiňte malou exkurzi do mého profesního života.

O mně

Prapůvodně jsem měl být strojařem
a vystudoval strojní průmyslovku.
První pokus o nasměrování
ke společenským vědám mě však následně přivedl na Vysokou školu ekonomickou v Praze.

Celých 12 let jsem pak pracoval jako ekonomický novinář v různých celostátních médiích (Hospodářské noviny, Právo, Slovo, Euro). Abych v roce 2004 vyrazil na dráhu mediálního poradce a později se svými kamarády založil PR agenturu Svengali Communications.

Komunikačními dovednostmi se do jisté míry živím i dnes. Kromě toho přednáším na Vysoké škole kreativní komunikace, píšu na web Svět hospodářství a pro E15.

K pomáhání druhým mě přivedl můj celoživotní zájem o "životaběh" každého z nás. A otázka mé kamarádky, terapeutky s více než dvacetiletou praxí: "A nechceš se pustit do výcviku? S tvojí životní zkušeností..."

Co dokáže přijetí

  1. Když mi bylo 24 let, přijala mě Jarka Marková do zpravodajství Hospodářských novin. Přestože jsem s novinařinou neměl žádné zkušenosti.

  2. O 5 let později mě Libor Ševčík
    (na doporučení Pavla Párala) přijal
    do deníku Slovo jako vedoucího ekonomické redakce. Přestože mi bylo teprve 29 let.
  3. V mých 36 letech mě přijalo několik manažerů rozhodujících ve svých institucích o komunikaci. A najali mě jako PR poradce, přestože jsem v této oblasti neměl žádnou historii.
  4. V následujících letech řada klientů přijala myšlenku, že bych je mohl lektorovat v komunikačních dovednostech. I když jsem s touto praxí teprve začínal.
  5. K 50. narozeninám jsem dostal nádherný dárek. Doyen české systemiky Vráťa Strnad (který od roku 2000 bohužel již není mezi námi) mě přijal do výcviku "Cestou systemických terapií." Přestože jsem neměl odpovídající formální vzdělání.

Systemická terapie

Cílem systemické terapie je pomoci klientovi, aby našel vlastní zdroje a cesty k řešení svých problémů.

Terapeut není v pozici odborníka, který předkládá návody a řešení. Nýbrž v pozici partnera! Nástrojem je mu dialog. Jeho prostřednictvím se stává průvodcem, který klientovi pomáhá odkrývat způsoby jeho uvažování a hledání alternativ.

Dialog má samozřejmě svá pravidla, aby byl účinný. Nicméně vždy respektuje aktuální situaci , klientovi možnosti a jeho zadání. Systemická terapie se vždy zabývá jen tím, co je předmětem zakázky!

Klient není do ničeho nucen! Má svůj prostor pro hledání řešení. A je vůči terapeutovi v rovnocenné pozici.

Cílem je, aby mohl sám najít to, co bude  dobré právě pro něho (takového, jaký je)
a jeho situaci. Tento přístup platí i pro párovou terapii.

Podmínkou efektivity je mj. maximální přítomnost terapeuta v dialogu.


Systemická terapie využívá toho, co už klient dělá. Hledá ve "zlém zrnka toho dobrého" a na nich staví nový směr klientova života. 

Vratislav Strnad